Newsletter        Podpořte Pohodu

Očima klientů a zaměstnanců


Výlet klientů Chráněného bydlení do Brušperka

Deníček z dovolené Itálie – září 2013

Teambuilding Asistence POHODA

Budování a utužování pracovního týmu „ potrefilo“ letos na podzim i náš tým pracovníků programu Asistence POHODA. Píši potrefilo v úvozovkách, protože jsme si to z velké části opravdu užili. Plánovali jsme průběh týmového setkání předem a pomysleli přitom i naše bývalé kolegyně a kolegu. Pozvali jsme je.
A vyrazili jsme za Prahu do obce Zdiby, Veltěš (velmi jsme se těšili…)
Jak se ukázalo, někteří někdejší kolegové to měli podobně. V sobotu dopoledne přijela Kačka a Roman a odpoledne i Jana s malou Adélkou. Verča se omluvila a o Jitce usuzujeme, že je s malou Barunkou možná kdesi na Moravě. Setkání po pauze přineslo plno povídání a trochu práce, společně jsme vymýšleli, „Kde jsme druhým oporou a inspirací“ a byl to dobrý nápad, bylo to osvěžující. Pro současné asistentky i asistenta bylo osvěžující už koupání v pátek večer v bazénu s protiproudem a slanou vodou v našem penzionu…někteří neodolali ani saunování…jiní(é) mezitím připravili(y) „švédský stůl“ a večer mohl začít a protáhl se…protáhl… vešla se zábava i trocha těch tým utužujících aktivit…
V sobotu dopoledne jsme vítali naše bývalé asistentky a asistenta, měli jsme v plánu bojovku, ale pršelo, a tak jsme se pustili do zkoušení nástroje pro práci s klienty, který nazýváme „kruh podpory“. Vžili jsme se na pár hodin do kůže našich klientů a vymýšleli jsme: 1. čeho si na týmu lidí, kteří jsou kolem nás, ceníme, proč je máme rádi 2. co je pro náš tým významné v současnosti a co pro budoucnost 3. co se nám vede, funguje, co se nevede a co chceme posílit nebo změnit.
Znavení přemýšlením jsme vyrazili na dobrý oběd do obce „Přemýšlení“ . „Porce jsou fakt velký 🙂 “ píší na webu Restaurace U Jezera Přemýšlení… a opravdu jsou…uffff…ale chutnalo, chutnalo…:o)
Před odjezdem jsme ještě dumali, proč nevychází koordinace asistencí. A zabalit, uklidit, předat penzion a hurá domů…
Věřím, že to stálo za to…

Jana Švajglová, manažerka AP, 11/12/10/2013

Piknik s POHODOUAsistence POHODA na oslavách 15. výročí

Na pozvání programu Asistence POHODA přišlo a přijelo na PIKNIK kromě klientů ostatních služeb také 8 klientů osobní asistence a odlehčovací služby. Jeden z klientů, Ivan si přál být hned na slavnostním zahájení. I když před námi bylo dlouhé odpoledne. Poslouchal povídání a zpěv na podiu, podíval se také na stánky a vybral maličkost pro maminku. Na akci vypadal obzvlášť spokojeně, když snědl kousek čokoládového dortu a zapil ho džusem.

Další z klientů Míša přišel s rodiči. Zaujalo ho dění na pódiu a dlouho ho pozorně s rodiči sledoval. Jiní klienti přišli se svou asistentkou nebo asistentem jako třeba Táňa, Monika nebo Filip. Táňa byla nadšená, asistentky Kája a Veru připomněly, že už během cesty zářila. Na náměstí se zajímala o výrobky na stáncích, koláč byl pro ni to pravé a chtěla si s ním sednout. Při chůzi se opírala o asistentky a srdečně se smála. Monika „šla“ po tom, co jí zaujalo. Upoutaly ji dlouhé vlasy asistentky Verči, se kterou se tady seznámila. Docela dlouho trpělivě seděla na židli před pódiem, její asistent Honza později vypozoroval, že už chce z oslavy domů.
Filip pokukoval po asistentkách, které zná ze svých asistencí a nechal se i vyfotografovat. Čekal na maminku a spolu pak odjeli domů.

Klientka Alice přišla na oslavu sama a měla radost ze seznámení s asistentem Honzou. Úsměvně s ním krátce konverzovala. Sedla si pak na lavičku se svou asistentkou Irenou a měly co probírat. Také klientka Lenka dorazila sama, měla starosti s poruchou v bytě, ale vydržela a i ji zajímal „cvrkot“ na Náměstí Míru. Ivan, o kterém jsem se už zmínila, měl chuť vidět výstavu karikatur a obrázků malovaných ústy na radnici Prahy 2. S asistentkou Anett a dalšími zajel do výstavních prostor.

Obrázky vystavoval Tomáš. Přijel s maminkou a zdrželi se nejdéle ze všech našich klientů. Užívali si sluníčko, sledovali krájení narozeninového dortu s moderátorkou Marií Retkovou na pódiu speciálně postaveném pro tuto akci. Jednou z karikaturistových „obětí“ byla mimo jiné naše asistentka Šárka , očividně ale byla se svým „portrétem“ spokojená.

Víme, že naši klienti mají zájem jít mezi lidi a zažívat zajímavé věci, tak jako ostatně každý z nás. Důležité je být fit, cítit se v dobré kondici. Proto jsme si všichni užívali takovou účast a prožili jsme společně prima odpoledne…

Už se setmělo, když jsem napsala na balónek své přání a poslala je po větru POHODĚ…

 

Tamara Tamchynová

asistentka
Chráněné bydlení v Sokolské ulici

Jmenuji se Tamara Tamchynová. Pocházím z Ruska a celý svůj život jsem pracovala s lidmi. Tato práce mě natolik naplňovala, že jsem hned po přistěhování do Čech v roce 1996 nastoupila do organizace Naděje, která pomáhá nejslabším sociálním skupinám lidí. Práce mi přinesla velkou možnost poznat tu část obyvatel, která se dostala do svízelné životní situace. Tito lidé, navzdory předsudkům, které o nich nespravedlivě panují, si svou situaci velmi často sami nezavinili. A hlavně jí však neumějí řešit. Zde jsem začala pomáhat i zdravotně postiženým osobám.

Práce mě natolik zaujala, že jsem po skončení pracovního poměru v Naději hledala obdobnou práci, kde bych mohla pomáhat klientům zvládat jejich běžné denní situace. Zaměstnání jsem nalezla ke své plné spokojenosti v organizaci POHODA, společnosti pro normální život lidí s postižením.
Zde pracuji od roku 2007.

Ve své práci se snažím hledat spolu s klienty vhodné varianty řešení situací. Nesnažím se jim nic vnucovat, protože jen vzájemný dialog vede k jejich spokojenosti. A právě o to mi jde. Svou budoucnost v této organizaci vidím stále v rovině pomoci potřebným klientům. Snažím se poctivě vykonávat svou pracovní náplň a nad rámec toho se permanentně vzdělávám. Účastním se kurzů pořádaných naší organizací, a zároveň se snažím získat další poznatky samostudiem. Vzhledem k mé dlouholeté praxi a teoretickým znalostem zvládám každodenní řešení problémů s klienty v klidu a s nadhledem. Věřím, že klienti jsou s mojí prací také spokojeni. Přesvědčují mě o tom naše dobré, vzájemné vztahy, ale také to, když vidím, jak se zlepšují, rostou, nebojí se říct vlastní názor a jsou spokojení. Jsem vděčná, že pracuji v organizaci, která mi dává možnost uplatnění a zároveň růstu v mém zaměstnání. Díky vedení této organizace jsem zde zcela spokojená a ráda bych i nadále tuto práci vykonávala.