Ve čtvrtek jsme vám slíbili, že se dozvíte, co všechno může člověk dělat ve Snoezelenu. Pro ty co snad zapomněli-nejedná se o herní lokaci ve World of Warcraft, ale o naší novou multismyslovou místnost, kde si klienti zlepšují své senzorické schopnosti. Tak se pohodlně uvelebte, otevřete si přiloženou galerii a pojďte s námi náš Snoezelen virtuálně navštívit.

smart

To, na co se právě díváte, není dílo z galerie moderního umění, ale hmatové pexeso. Máte-li problémy i s klasickým obrázkovým pexesem a nikdy si nemůžete vzpomenout, jestli je v té druhé řadě odshora ukrytý Štaflík nebo Křemílek, zkuste si představit, že se zavázanýma očima můžete věřit jen svým dlaním. Případně jenom svým uším.

Máme tu totiž i sluchovou obdobu této hmatové hry, kdy k sobě musíte přiřadit dvě stejně chřestící krabičky. Samozřejmě jsme se to s kolegyněmi ihned jaly zkoušet, neb jsme zvídavá děvčata, a jednoduché to tedy rozhodně není!

smart

Jelikož věříme v důvtip našich čtenářů, nemusíme jistě vysvětlovat, co se s touhle dráhou má dělat. Ale jak se to má dělat, to už je věc jiná. Udržet ty proklaté kuličky v pravidelném pohybu bez záseků je čertovská práce! Úplně jsme se dokázali vcítit do kůží finalistů dětské televizní soutěže Bludiště při jejich zápolení s balancovníkem. A to jsme měli kuličky na té pomalejší straně.

smart

Cílem je vytvořit ve Snoezelenu vizuálně příjemné prostředí. To ale pro každého znamená něco jiného. Ve mně například příliš rychle blikajících barevná světýlka vyvolávala dojem, že epilepsie už klepe na dveře a dělalo se mi z nich lehce mdlo. Jiným lidem to naopak může vyhovovat. Někdo zase upřednostní klidné promítání obrázků z vesmíru a tlumené barvy. Snoezelen je naštěstí taková chameleoní místnost, která se ochotně přizpůsobí individuálním potřebám každého člověka.

smart

Důležitá je tady interaktivita a fakt, že se všechno může. Chcete se hodit do pohody na houpačce? No tak do toho! Ostatně, takové pohoupáníčko občas vůbec není k zahození. No schválně se přiznejte, kdo z vás občas neodolá, když jdete okolo dětského hřiště?

smart

Hlavním cílem je vytvořit ve Snoezelenu příjemnou atmosféru, kde se lidé budou cítit dobře, kde budou mít chuť objevovat své smysly a rozvíjet sami sebe. A je jedno, jestli terapie zahrnuje poklidné pozorování rybiček, řádění na houpačce nebo poznávání nových vůní. Dovoleno je všechno.

Categories: Aktuality