Již několik měsíců vítá návštěvníky kavárny Bílá vrána svým osobitým pozdravem – s láskou a úctou k přírodě – pan Hubert Čížek, dobrodruh a zachránce tropických pralesů.  

Jak sám říká, vrací společnosti to, co mu život dovolil poznat a uskutečnit. Rád pomáhá těm, kteří pomáhají jiným. Jeho životním mottem je: „Pěstuj lesy tak, aby to byl tvůj pomník, na který můžeš být hrdý.” Kdo poznal pana Huberta Čížka osobně, ví, že setkání s ním je zážitkem.

V závěru léta 2021 jsme obnovili přátelské setkávání a vyprávění o jeho cestovních i pracovních zkušenostech a virtuálně cestujeme světem křížem krážem. Od Ekvádoru přes Tibet, Kubu, Sumatru, Chile, Cejlon i Galapágy a zdaleka nekončíme. 

Během pondělních večerů pod křídly Bílé vrány představuje Hubert Čížek své fotografie z doby, kdy byl cestovní ruch do exotických destinacích v zárodku. Mohli jsme vidět Machu Picchu i Čínskou zeď bez turistů, horské destinace Tibetu bez horolezců a nahlédnout do soukromí domorodých kmenů na Cejlonu i Sumatře.

Jeho fotografie jsou pro nás “pouze” 2D zážitkem – obrazem a vyprávěním. Nicméně je z nich poznat neuvěřitelná námaha, trpělivost a dobrodružství při putování za světovými floristickými nej. Jako třeba cesty za největším květem světa – Raflézií Arnoldovou na Sumatru, za nejvyšším květenstvím světa – Puya Raimondii do Peru, či největším květenstvím – palmou Talipot na Cejlon.

Hubert Čížek je vitální osmdesátník, životní optimista a člověk, který věří ve své sny. Jen málokoho napadlo se za normalizace učit pilně cizí jazyky s vírou, že procestuje svět. On v to věřil. Své povolání lesníka zdědil po svém otci i dědovi, specializoval se na tropické lesnictví – ve střední Evropě velmi neobvyklý obor. Před rokem 1989 cestoval a pracoval jen v té části světa, kde to umožňoval politický systém.

smart

Se Sametovou revolucí v roce 1989 se mu otevřely další možnosti navštívit i jiné kontinenty. Realizoval mnoho projektů obnovy zničených lesů po nešetrném zemědělství, invazních rostlinách nebo požárech. V mnoha zemích studoval původní floru, byl členem různých mezinárodních týmů na obnovu zničené flory a přednášel na několika zahraničních univerzitách. Svými texty doplnil fotografickou knihu Tomáše Míčka – Květy země a Stromy země.  

Přijďte se na chvilku zastavit v této uspěchané době a načerpejte trochu energie, optimismu a odvahy pana Huberta Čížka i do svých životů. Sledujte Akce v kavárně Bílá vrána.

Categories: Aktuality