Výstava dívky s těžkým zrakovým postižením v kavárně Bílá vrána

Praha 11. září 2018 – Ani těžké zrakové postižení neznamená nepřekonatelnou překážku, má-li člověk humor, talent a houževnatost: o tom svědčí výstava patnáctileté ilustrátorky Marie Jansové, která byla 10. září zahájena v kavárně Bílá vrána. Bílá Vrána je sociální podnik Ve Smečkách 5 na Praze 1, kde pracují lidé s mentálním postižením. Výstava je součástí projektu Momentální scéna, který podporuje právě zaměstnávání lidí s postižením. Výstava bude v kavárně k vidění do konce října zcela zdarma.

Nad akcí převzal záštitu poslanec Parlamentu ČR Patrik Nacher, člen parlamentního Podvýboru pro sociální služby a osoby zdravotně postižené, který se podpoře handicapovaných osob věnuje dlouhodobě. 

„Je obdivuhodné, co všechno Maruška i přes svůj zdravotní handicap dokáže. Všiml jsem si jí díky soutěži Zlatý oříšek a její příběh mě hned zaujal – stejně jako její kresby a smysl pro humor. Požádal jsem jí o vytvoření ilustrací pro svou knihu Šílenosti doby korektní. Maruška vytvořila více než 50 trefných ilustrací, které knížku úžasně oživily. Myslím, že její komiksy a karikatury by si zasloužily větší pozornost, proto jsem se rozhodl iniciovat výstavu,“ vysvětluje Patrik Nacher.

Kdo je Marie Jansová:  

Marie se narodila 12. srpna 2003 a žije s rodinou v Roztokách u Prahy, kde také navštěvuje devátý ročník základní školy. Od narození má vážné problémy se zrakem. Navzdory tomu se v pouhých 4 letech chopila tužky… a už ji nepustila. Od té doby rozvíjí svůj talent směrem k tvorbě komiksů a karikatur. K jejím největším dosavadním úspěchům patří dvojnásobné ocenění poroty na Zlín Film Festivalu a vítězství v soutěži Zlatý oříšek. Právě díky Zlatému oříšku si nadějné kreslířky všiml poslanec Patrik Nacher a požádal ji o spolupráci na ilustracích ke své knize Šílenosti doby korektní. 

Co je to POHODA?

POHODA o.p.s. je nezisková organizace, která poskytováním sociálních služeb podporuje normální, důstojný život lidí s postižením. POHODA je zřizovatelem sociálního podniku kavárna Bílá Vrána, Ve Smečkách 5, Praha 1 www.kavarnabilavrana.cz, která zaměstnává lidi s mentálním postižením. Mezi další služby POHODA o.p.s. patří chráněné bydlení, denní stacionář a osobní asistence.

KONTAKT PRO MÉDIA:  

Pavel Růžička
mob: + 420 775 700 103
e-mail: pavel.ruzicka@taktiq.com

Bára Kiliesová

POHODA o.p. s., Roškotova 6, Praha 4

www.pohodahelp.cz

Tel.: 777 913 484

Categories: Tiskové zprávy