I v této době, my asistenti z osobní asistence a terénní odlehčovací služby, docházíme se svým klientům, kteří by jinak zůstali úplně bez pomoci. Společně jsme se museli přizpůsobit novým podmínkám a věnujeme se hlavně zajištění jejich základních potřeb. To znamená, že společně hodně vaříme J a my asistenti chodíme nakupovat. Učíme se správně zacházet s ochrannými pomůckami (moc důležité!), které jsme klientům zprostředkovali, a dodržovat nezbytná hygienická opatření. Mytí rukou, dezinfekce ploch, aj. Více teď fungujeme na telefonech, což je pro nás nový zajímavý rozměr práce.  Povídáme si s lidmi o všem po telefonu a vedeme debaty, aby se rozptýlili. Vnímáme to jako velice důležité.

Co nám chybí je úsměv! Díky roušce;) Ale přišli jsme na to, že se dá smát i očima, tak na tom hodně makáme! Snažíme se ke všemu přistupovat s humorem, situaci lidem odlehčit. Ale občas prostě jen posloucháme a jsme s nimi, což je nejvíc. Objevujeme nové přístupy, abychom své klienty neděsili tím, jak jsme zakuklení a opatrní. Moc nám pomáhá zpěv. Píseň „Vadí nevadí“ má úspěch snad u každého! A někdy si i takzvaně hodíme bokem, to všichni rázem zapomenou co se děje 😉

Za běžných okolností za člověkem domů dochází na střídačku vždy dva asistenti (není to pro klienta nuda, více hlav víc ví, asistenti se dokáží zastoupit v nemoci, ale zároveň k člověku nedochází každou chvíli někdo jiný). Teď má každý klient raději jen jednoho asistenta. Ať virus nepokoušíme;).  

Také vypomáháme se zajištěním chodu chráněných bytů. Je to pro nás věc nová, ale můžeme se tak více dovědět o práci svých kolegů. Jedná se, oproti naší práci, spíše o asistenci dvěma a více lidem najednou. Pomáháme s plánovaním jídla, nakupujeme, stejně jako v osobní asistenci hledáme společně způsoby, jak se doma zabavit a nepropadat splínu a nudě. Vaříme, pečeme, uklízíme, ale i cvičíme. Podle toho, jak se situace vyvine a co je aktuálně potřeba.

S radostí teď užíváme zapůjčené auto Škoda Superb. POHODA ho pro nás získala na měsíc díky projektu #SKODAAUTOpomaha. Přeprava za klienty je teď z říše snů;). Těžko se s ním budeme loučit;). Svážíme ochranné prostředky od MČ Praha 4, z Centra sociálních služeb Praha 4, využíváme je k přepravě na asistence, i k převozu našich klientů. Pro některé jde o velké rozptýlení. Pro někoho jediná schůdná možnost, jak se dostat z izolace svého bytu. Plánujeme i výlet mimo civilizaci… do lesů… odrouškovat se a nadechnout.

Categories: Aktuality