Běžný den 52letého Ing. Pavla Nedomy, žijícího v Domově se zvláštním režimem už více jak 15 let.

🕐 Jsem vzhůru už ve 4 nebo v 5 ráno.
Snídaně by mohla být dřív, ale do jídelny nás pustí až v půl osmé, na chodbě před jídelnou postáváme už od 7. Co bych taky dělal, v televizi jdou dětský pořady nebo zprávy. Tak je tu tlačenice, i když půlka lidí – naši stařečkové a ležáci – jedí na oddělení.
🕐 K snídani je rohlík s paštikou a čaj, těším se na neděli, kdy bývá bílý kafe a kobliha nebo štrůdl. O svátek je kakao, ale to nepiju, to je pro děti.
🕐 Po snídani už slyším volání staniční „Léékýý!“ a pak si jdu uvařit do kuchyňky kafe. To je novinka, dřív ho vařily sestřičky jen po obědě a zas fronta. Sice si to musím udělat sám, ale na cigárko před barák jdu už s hrnkem.
🕐 Dneska je středa, tak chodím do keramiky, tam je hodná sestřička a pomůže mi udělat hrnek nebo sovu nebo sluníčko. V pátek můžu jít do terapie, ale tam je protivná sestřička, chce, abychom vyplňovali a vymalovávali něco, to mě nebaví.
🕐 Po cestě z keramiky jsem si chtěl dát cigáro, ale Libor tam stojí a bude žebrat a já už mám málo. On si stejně ubalí z vajglů.
🕐 Dneska je k obědu nákyp, někdo to rád, já ne, já bych radši každej den maso, tak to budu o polívce. Po obědě si du lehnout. Pak sedím s chlapama na terase.
🕐 Co je nejdelší, je doba po večeři. Můžu jít do vesnice, mám klíč od brány – ale co tam a lidi na mně koukaj divně. Asi zavolám mámě.
🕐 Beru léky po jídle, tak jsem ospalý, vylezu ven na cigárko, podívám se na zprávy a jdu si lehnout. Doufám, že bude klid a že stařečci ani ležáci nebudou vyvádět.
🕐 V noci slyším šustot bačkor, to je Pepa s Frantou, chodí hulit na záchod. Nedělám to, ale žalovat na ně taky nebudu, to jsou pak zlý řeči.

Zdroj: JDI – Jednota pro deinstitucionalizaci, z.s.

Příběhů jako je tento jsou bohužel tisíce. Pan Nedoma by přitom mohl žít s podporou terénních služeb v bytě, tam kde se narodil, nebo tam, kde má své blízké.
Jednota pro deinstitucionalizaci, jejíž součástí je i POHODA, se snaží jednou provždy ukončit praxi ústavů, tak jako je to běžné v mnoha zemích Evropy. Pomozte nám v našem úsilí a sdílejte tento příběh s hastagem #bezustavu. Svou podporu můžete vyjádřit i podpisem petice: http://jdicz.eu/petice-jdi-to-podepsat/

DĚKUJEME!

Categories: aktualityJDI