Svou činností POHODA usiluje o zlepšení kvality života lidí s postižením. To je i hlavním důvodem, proč se naše organizace stala členem Jednoty pro deinstitucionalizaci (JDI), která pravidelně komunikuje s politiky, úředníky, odborníky i uživateli služeb a hledá možnosti, jak co nejefektivněji a nejhumánněji budovat síť sociálních služeb.

Jak může vypadat výsledek našeho společného úsilí, hezky ilustruje příběh Báry a Petra, o kterých se zmiňuje také reportáž ČT v odkaze na konci článku.

Petr žil léta v prvním patře zámku, v ústavu, se třemi pány ve společné ložnici. Bára žila tamtéž, ale ve druhém patře, ve společné ložnici s jednou slečnou. Měli se moc rádi, scházeli se v parku, na obědě ve společné jídelně nebo na chodbách ústavu.

V listopadu 2019 se mohli společně přestěhovat do pokoje v budově chráněného bydlení vedle ústavu. Konečně! Na konferenci v listopadu 2019 k tomu Bára řekla: „jsme v půli cesty, teď chceme bydlet někde normálně…no, jinde, než v ústavu…“
Rok na to se Bára s Petrem přestěhovali z ústavu ve Svojšicích do bytu v Praze, odkud oba pochází. Prožili tam společně Vánoce.
Categories: aktuality